W jednym ze swoich biuletynów CIOP-PIB zamieścił ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Poszczególne etapy oceny ryzyka zawodowego, w którym narażenie na patogeny nie jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracą oraz planowanie działań dla jego ograniczenia, można przeprowadzić z wykorzystaniem ramowej listy kontrolnej przygotowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w uzgodnieniu z Państwową Inspekcją Pracy, która jest dostępna na stronie www.ciop.pl. Znajdują się tam również komunikaty dotyczące środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2.
W warszawskim Centrum EXPO XXI odbyły się pod koniec marca 2015 r. dwie ważne dla środowiska branżowego międzynarodowe imprezy targowe. Były to XIII Targi Sprzętu Elektrycznego i Systemów Zabezpieczeń ELEKTROTECHNIKA oraz − zorganizowane równolegle XXIII Targi ŚWIATŁO i V Wystawa TELETECHNIKA. W targach brało udział ponad 450 wystawców polskich i zagranicznych, a organizatorzy doliczyli się ok. 17 000 zwiedzających.
Targi ELEKTROTECHNIKA skierowane były tradycyjnie do producentów i użytkowników sprzętu niskiego, średniego i wysokiego napięcia oraz systemów alarmowych i rozwiązań umożliwiających instalację przewodów elektrycznych w nowoczesnych budynkach.
Największym sektorem wystawowym targów był sektor instalacji elektrycznych i osprzętu instalacyjnego, który zajmował 23% ekspozycji (cała powierzchnia wystawiennicza przeznaczona dla elektrotechniki obejmowała 14 000 m2). Wystawcy pokazali także szeroki asortyment produktów i usług z zakresu automatyki oraz sieci niskiego i średniego napięcia. Dużo miejsca zajęła prezentacja innowacji w energetyce, systemów zasilających i sterujących oraz systemów oszczędności energii.
Integralnym elementem Targów ELEKTROTECHNIKA 2015 były konferencje, szkolenia i warsztaty, w których wzięło udział blisko 2000 projektantów instalacji elektrycznych oraz wyższej kadry menadżerskiej odpowiedzialnej za nadzór, wykonawstwo, inwestycje oraz eksploatację instalacji w różnego typu obiektach. Cykl szkoleń jak co roku organizowany jest wspólnie z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa. Dzięki targowo-szkoleniowej formule Targi ELEKTROTECHNIKA to najskuteczniejsza forma dotarcia do projektantów, inwestorów, osób odpowiedzialnych za modernizację instalacji elektrycznych zasilających i rozdzielczych, systemów zabezpieczeń i monitoringu a także systemów teletechnicznych oraz okablowania strukturalnego.
Uczestnicy spotkań, dzięki takiej formule Targów, mieli możliwość skonfrontowania uzyskanych informacji z praktyczną ofertą producentów na stoiskach targowych. Każdy z uczestników otrzymał certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu.
Targom ŚWIATŁO 2015 towarzyszyły również szkolenia i konferencje skierowane w tym przypadku m.in. do architektów, przedstawicieli samorządów lokalnych, producentów i dystrybutorów sprzętu oświetleniowego, np. Seminarium: Technologia LED i jej zastosowanie – możliwości, ograniczenia, przyszłość.
W ramach Targów ŚWIATŁO odbyły się dwa spotkania projektantów oświetlenia z przedstawicielami świata architektury:
Podczas Targów ŚWIATŁO 2015 organizatorzy zaprosili także na szkolenia skierowane do przedstawicieli samorządów lokalnych:
Kolejna edycja Targów ELEKTROTECHNIKA i Targów ŚWIATŁO odbędzie się w dniach 27- 29 stycznia 2016 r.
Ei/SOMA