Od redakcji 12/2020

okladka EL 2020 intW jednym ze swoich biuletynów CIOP-PIB zamieścił ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Poszczególne etapy oceny ryzyka zawodowego, w którym narażenie na patogeny nie jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracą oraz planowanie działań dla jego ograniczenia, można przeprowadzić z wykorzystaniem ramowej listy kontrolnej przygotowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w uzgodnieniu z Państwową Inspekcją Pracy, która jest dostępna na stronie www.ciop.pl. Znajdują się tam również komunikaty dotyczące środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Więcej…

Analizator mocy HIOKI PW6001 (1)

Nowy, 6-kanałowy analizator mocy PW6001 produkowany przez japońską firmę HIOKI wyróżnia się pasmem, precyzją oraz stabilnością pomiaru. Oferuje go firma LABIMED ELECTRONICS, wyłączny importer i dystrybutor HIOKI na Polskę.

W dziedzinie pomiaru i analizy mocy PW6001 (fot. 1) jest dla firmy HIOKI przyrządem flagowym, gdyż jego parametry są porównywalne lub nawet przewyższają możliwości odpowiedników wielu firm konkurencyjnych, przy często korzystniejszej cenie.

Analizator mocy HIOKI PW6001

PW6001 mierzy i analizuje moc DC i w paśmie od 0,1 Hz do 2 MHz z dokładnością podstawową równą ±0,02% przy szybkości próbkowania wynoszącej 5 MSa/s. Dzięki szerokiemu pasmu pomiaru nadaje się doskonale do sprawdzania m.in. urządzeń o dużej szybkości przełączania, takich jak wyłączniki SiC. W porównaniu z analizatorem mocy 3390 wprowadzonym przez HIOKI na rynek w roku 2009 i produkowanym nadal − PW6001 ma dziesięciokrotnie szersze pasmo pomiaru i dziesięciokrotnie szybsze próbkowanie.
Zastosowanie w PW6001 specjalnej konstrukcji mechanicznej z solidnymi metalowymi profilami ekranującymi oraz optycznych układów izolujących pozwoliło uzyskać wyjątkową odporność na zakłócenia, optymalną stabilność oraz współczynnik tłumienia sygnału wspólnego (CMRR) wynoszący 80 dB/100 kHz. Dodając do tego doskonałe własności temperaturowe (odchyłka od dokładności znamionowej nie większa niż ±0,01%/°C w zakresie temperatur od 0 do 40°C), otrzymano analizator mocy najwyższej klasy.

Konfiguracje układów pracy i doprowadzanie mierzonego sygnału
Zależnie od wyboru użytkownika PW6001 może pracować w różnorodnych układach pomiarowych, poczynając od jednofazowego dwuprzewodowego, a na trójfazowym czteroprzewodowym kończąc. Realizacja pracy w danym układzie wymaga użycia odpowiedniej liczby kanałów, czyli modułów. Na tylnej płycie analizatora znajduje się sześć slotów (fot. 2), w które wsuwa się wymienne moduły. Liczbę modułów (maksymalnie 6) ustala użytkownik, zamawiając analizator. Każdy moduł ma zarówno wejście napięciowe jak i prądowe. Napięcie doprowadza się bezpośrednio, a prąd za pośrednictwem czujnika cęgowego. Wejście napięcia jest zakończone dwoma gniazdami na wtyki banankowe z osłonką (tzw. bezpieczne). Czujniki prądowe (zależnie od typu) dołącza się do specjalnego gniazda ME15W (wejście sondy 1 przetwarzającej prąd na prąd) lub typowego BNC (wejście sondy 2 przetwarzającej prąd na napięcie). W drugim przypadku osobno dołącza się przewód zasilania czujnika. Tor pomiarowy napięcia ma wejście z dzielnikiem rezystancyjnym, z izolacją optyczną. Tor pomiarowy prądu jest odizolowany od czujnika prądowego (z wyjściem napięciowym).

Zakres pomiaru
Analizator wyposażono w 8 podzakresów pomiarowych napięcia: 6, 15, 30, 60, 150, 300, 600 i 1500 V. Dostępne podzakresy pomiarowe prądu zależą od użytego czujnika cęgowego, wyspecyfikowanego przez HIOKI. Stąd zależnie od użytej kombinacji podzakresów napięcia i prądu można mierzyć moc w przedziale od 2,40000 W do 4,59999 MW. Podzakresy są zmieniane wyłącznie automatycznie, tzn. analizator samoczynnie wybiera podzakres odpowiedni do wielkości doprowadzonego sygnału. Na podstawie danych pomiarowych napięcia i prądu PW6001 oblicza i wyświetla wskazania: napięcia i prądu (w tym wartości szczytowe), mocy czynnej, biernej i pozornej, współczynnika mocy, kąta fazowego, częstotliwości, sprawności, stratności, współczynników tętnień napięcia i prądu oraz całek napięcia, prądu i mocy.

 

(...)

 

mgr inż. Leszek Halicki

Pełna wersja artykułu w EI 4/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem