Od redakcji 12/2020

okladka EL 2020 intW jednym ze swoich biuletynów CIOP-PIB zamieścił ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Poszczególne etapy oceny ryzyka zawodowego, w którym narażenie na patogeny nie jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracą oraz planowanie działań dla jego ograniczenia, można przeprowadzić z wykorzystaniem ramowej listy kontrolnej przygotowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w uzgodnieniu z Państwową Inspekcją Pracy, która jest dostępna na stronie www.ciop.pl. Znajdują się tam również komunikaty dotyczące środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Więcej…

Miniaturowe loggery-rejestratory serii LR851X

Logger-rejestrator impulsów LR8512Nowe, miniaturowe loggery-rejestratory mogą pracować w systemach pomiaru i rejestracji danych różnych wielkości elektrycznych i nieelektrycznych. Przyrządy te są już w ofercie firmy LABIMED ELECTRONICS, polskiego dystrybutora firmy HIOKI. Stale rozbudowywana seria loggerów-rejestratorów LR851X obejmuje obecnie cztery urządzenia. Moduł LR8512 (fot. 1) zlicza impulsy, LR8513 (fot. 2) mierzy prąd (za pomocą czujnika cęgowego), LR8514 – wilgotność względną i temperaturę, a LR8515 – napięcie i temperaturę.

Loggery-rejestratory mają po dwa kanały pomiarowe i radiowy interfejs Bluetooth. Stąd każdy moduł może mierzyć jednocześnie w dwóch miejscach pomiaru, a otrzymane dane przesyłać bezprzewodowo do urządzenia głównego. Choć moduł ma własną wewnętrzną pamięć typu Flash (nieulotną) o pojemności 500 000 elementów danych na kanał, to aby móc w pełni korzystać z możliwości akwizycyjnych modułu, trzeba wprząc go w system pomiarowo-rejestrujący, w którym poszczególne moduły są zintegrowane bezprzewodowo z urządzeniem głównym (smartfonem, tabletem, komputerem lub stacją rejestrującą LR8410-20).

Systemy pomiarowo--rejestrujące
Gdy jako urządzenie główne systemu wybierze się tablet lub smartfon z zainstalowanym systemem Android, to w takim układzie będzie mogło pracować maksymalnie 100 modułów. Tak zwany terminal Android będzie mógł być wtedy używany najpierw do zdalnego konfigurowania modułów − przez wysyłanie do nich warunków pomiaru (np. odstępu czasowego rejestracji), a następnie do zbierania danych zebranych przez moduły i to zarówno po zakończeniu rejestracji jak i w jej trakcie, czyli w czasie rzeczywistym. Na koniec po połączeniu smartfonu (tabletu) z komputerem (przewodem USB) zebrane dane można przesłać do komputera w celu ich przeanalizowania. Na komputerze powinien być zainstalowany program „Logger Utility" (jest na CD dostarczanej z modułem, można go też pobrać ze strony internetowej HIOKI). Smartfon (tablet) powinien natomiast mieć zainstalowane oprogramowanie „Wireless Logger Collector for Android", które można załadować z Google Play. Korzystając ze smartfonu użytkownik systemu będzie mógł sprawdzać w trakcie pomiaru dane liczbowe i fluktuujące przebiegi.

Logger-rejestrator prądu LR8513Jako centralne miejsce systemu można też wybrać komputer. Przejmie on wtedy dodatkowo zadania smartfonu (tabletu). W komputerze trzeba wtedy jeszcze zainstalować program akwizycyjny „Wireless Logger Collector". Program ten jest na CD dostarczanej z modułem. Można go też załadować ze strony internetowej HIOKI. W takim systemie jest możliwa automatyczna, bezprzewodowa akwizycja na komputerze danych pomiarowych prowadzona z odstępem czasowym ustawianym w zakresie od 10 minut do 1 dnia, bez konieczności podchodzenia kolejno do modułów i indywidualnego pobierania od nich danych. Inna dostępna opcja to okresowe monitorowanie stanu systemu, a w tym uzyskiwanie informacji na temat pomiaru wykonywanego aktualnie, stanu baterii zasilającej dany moduł oraz poziomu sygnału radiowego. W systemie z komputerem może pracować maksymalnie 100 modułów, a użytkownik może nadzorować ich pracę, co w dużym stopniu ułatwia funkcja grupowania modułów w strukturę drzewa.

Loggery-rejestratory mogą też pracować w systemie pomiarowo rejestrującym ze stacją rejestrującą LR8410-20 jako głównym elementem akwizycji danych. Własności stacji przedstawiono w numerze 10/2013 „Elektroinstalatora". Oprócz stacji system taki może zawierać nie tylko dwukanałowe moduły-loggery, lecz również 15-kanałowe moduły LR8510/LR8511, przy czym liczba urządzeń pracujących w takim układzie nie może przekroczyć siedmiu.

 

(...)

 

mgr inż. Leszek Halicki,
LABIMED ELECTRONICS

Pełna wersja artykułu w EI 3/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem