Od redakcji 9/2021

Szanowni Państwo,

9Unia Europejska planuje, aby do 2050 r. cała wspólnota stała się neutralna dla klimatu. Eksperci szacują, że transformacja energetyczna Polski wymaga inwestycji na kwotę ponad 1,5 bln zł. Zmiany związane z Zielonym Ładem dotkną niemal każdą dziedzinę gospodarki i będą wiązać się nie tylko z transformacją energetyczną, lecz także daleko idącą elektryfikacją i cyfryzacją przemysłu. W unijnym planie działania do 2050 r. przewidziano, że wskaźnik elektryfikacji w ramach wspólnoty europejskiej powinien się co najmniej podwoić. Inteligentna elektryfikacja może prowadzić do wielomiliardowych korzyści i wygenerowania nawet 2 mln nowych miejsc pracy w Europie.

Więcej…

Kamery termowizyjne w diagnostyce maszyn i urządzeń

Kamera termowizyjna FLIRNowoczesne kamery są projektowane z myślą o konkretnych zastosowaniach i dziedzinach. Stąd też oferuje się urządzenia przeznaczone chociażby dla diagnostyki przemysłowej, kontroli i konserwacji budynków, wykonywania audytów energetycznych czy też pomiarów odporności na określone czynniki.

Na przykład przy pomiarach budynków przyda się funkcja alarmu koloru wysokiej temperatury oraz alarmu koloru temperatury punktu rosy (niskiej temperatury).

Nowoczesne przyrządy termowizyjne idą w kierunku wysokich czułości. Stąd też urządzenia osiągają coraz to większą liczbę pikseli i wyższe rozdzielczości przestrzenne, również w wbudowanym aparacie fotograficznym. Jakość i czytelność zdjęć oraz filmów poprawi lampa LED. Możliwa jest więc rejestracja obrazu nawet przy słabym oświetleniu. Przydatne rozwiązanie stanowi interfejs sterowany jedną ręką.

Większość dostępnych na rynku kamer łączy zastosowanie wytrzymałych obudów, co pozwala na pracę nawet w najtrudniejszych warunkach.

 

Cechy kamer termowizyjnych

Celem poprawy ergonomii przewiduje się programowalne klawisze szybkiego dostępu. W niektórych modelach są one umieszczone w górnej części kamery. Zyskuje się więc dostęp do najczęściej używanych funkcji. Podczas badań termowizyjnych w trudno dostępnych miejscach z pewnością przyda się zdalne sterowanie. Specjalnie zaprojektowany pasek na nadgarstek pozwala na dostosowanie do obsługi przez osoby zarówno prawo-, jak i leworęczne. Należy również zwrócić uwagę na wytrzymałość obudowy. Podaje się bowiem, że niektóre modele kamer są w stanie wytrzymać upadek z wysokości dwóch metrów.

Opcjonalnie zastosować można obiektywy szerokokątne i teleobiektywy. Tym sposobem jest możliwe przystosowanie kamer do zmieniających się potrzeb i oczekiwań użytkowników. Wyniki pomiarów mogą być kopiowane bezpośrednio z kamery termowizyjnej do pamięci USB. W niektórych modelach przewidziano format plików wideo MPEG-4 w świetle widzialnym i nieradiometrycznych plików wideo w podczerwieni. Bezpośrednio na ekranie dotykowym można narysować szkic dodawany do obrazu w podczerwieni. Wbudowany GPS pozwala na geograficzne powiązanie obrazu w podczerwieni z położeniem w terenie.

W dostępnych na rynku kamerach termowizyjnych uwzględnia się szereg rozwiązań zapewniających ergonomię użytkowania urządzenia. Dla wygodnej obsługi wiele kamer kształtem przypomina pistolety. Składany i obrotowy wyświetlacz pozwala na nagrywanie obrazu ponad głową operatora. Istotną rolę odgrywa obrotowy uchwyt, co zdecydowanie ułatwia obsługę w trudno dostępnych miejscach. Z myślą o ergonomii przewidziano intuicyjną i hybrydową obsługę. Możliwe jest więc sterowanie kamerą za pomocą joysticka i ekranu dotykowego. Producenci oferują również kamery o niewielkich rozmiarach i zmniejszonej masie, jednak bez utraty funkcjonalności. Ważny jest przy tym zmniejszony do minimum pobór energii elektrycznej.

 

Termowizja w elektryce

Za pomocą termowizji niejednokrotnie elektrycy przeprowadzają diagnostykę korpusów silników elektrycznych. Sprawdza się wirnik, prawidłową pracę szczotek oraz połączenia prętów z pierścieniami. Jest wykrywana wysoka temperatura, w tym przegrzanie stojana napędu. Termowizja istotną rolę odgrywa przy wykrywaniu usterek w pracy rozdzielnic elektrycznych. Przede wszystkim chodzi o kontrolę stanu złącz wysokoprądowych i zacisków. Analiza zawartości termogramu jest doceniana podczas badań generatorów, transformatorów oraz linii energetycznych wysokiego napięcia. Coraz częściej obrazu w podczerwieni używa przy diagnostyce ogniw fotowoltaicznych. Stąd też termowizja znajduje zastosowanie przy wykrywaniu źle podłączonych podzespołów fotowoltaicznych i elementów niesprawnych lub niepotrzebnie wyłączonych.

Kontroli poddaje się również transformatory. Podczas prac w tym zakresie należy wziąć pod uwagę przyrosty temperatury na powierzchni kadzi. Za pomocą kamer termowizyjnych sprawdza się także transformatory po pierwszym uruchomieniu. Kluczową rolę odgrywa bowiem prawidłowa praca rdzenia oraz kontrola zacisków prądowych i śrub odpowiedzialnych za połączenie kadzi z pokrywą.

(...)

Damian Żabicki

Pełna wersja artykułu w EI 1/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem