Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Efektywność energetyczna

Konsekwencja – najważniejsza cecha w walce z globalnym ociepleniem

171215UtilitiesCommentaryDwie trzecie energii jest obecnie zarządzane nieefektywnie, a do 2050 roku będziemy obserwować dwukrotny wzrost popytu na energię. Natomiast emisja CO2 w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła aż o 11 mld ton. Jak sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię, a jednocześnie dbać o zrównoważony rozwój?

Więcej...

Zalety efektywności energetycznej

plug-672223Według prognoz, w 2050 r. świat będzie zużywał nawet trzy razy więcej energii niż na początku obecnej dekady. Również w Polsce zapotrzebowanie na kilowaty mocy rośnie i co roku bite są jego kolejne rekordy. W sytuacji gdy popyt na energię dogania – i coraz częściej przegania – jej podaż, coraz większe znaczenie mają nie tylko kolejne źródła energii, lecz także efektywne nią zarządzenie – nie tylko dla budżetu domowego czy firmowego, lecz także dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Więcej...

Komisja Europejska zatwierdziła polski mechanizm mocy

Komisja Europejska

Rok 2017 w polskiej energetyce upłynął pod znakiem przygotowywania ustawy o rynku mocy. Celem tej regulacji jest poprawa rentowności polskich wytwórców oraz ustabilizowanie dostaw energii elektrycznej w przyszłości. Prace nad stawą o rynku mocy przebiegały sprawnie – zgodnie z zapowiedzianym planem i dobrą praktyką tworzenia aktów prawnych. Ustawa została podpisana przez prezydenta. Regulamin aukcji jest obecnie konsultowany i do końca roku odbędą się trzy aukcje. Widać pośpiech.

 

Spółki energetyczne niecierpliwie czekały na notyfikację mechanizmu przez Komisję Europejską. Bez notyfikacji aukcje mocy nie mogły ruszyć, bo istniało ryzyko, że kontrakt mocowy zostanie uznany za niedozwoloną pomoc publiczną. Komisja Europejska mogłaby uznać umowy mocowe za niezgodne z prawem i nakazać spółkom energetycznym zwrot środków. Dla biznesu to zbyt duże ryzyko.

 

Więcej...

Polacy chcą inwestować w ocieplenie domu

fb7c05eae8a173301a4e33e4ad20c161Ponad 37% Polaków, decydując się na budowę domu, zainwestowałoby w dodatkowe docieplenie ścian i poddaszy

– wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Centrum Badań i Analiz Rynku dla firmy ROCKWOOL Polska. Popularnością cieszą się też solary i fotowoltaika. Warto podkreślić prawidłową kolejność działań – najpierw ocieplaj, potem stosuj nowe technologie grzewcze.

 

Według badania, inwestorzy są świadomi korzyści, jakie daje termoizolacja domu. Aż 37 proc. badanych wskazało na ocieplenie ścian i poddaszy w planach inwestycyjnych przy budowie domu. Zalety docieplenia budynku nie kończą się jednak na zwiększeniu efektywności energetycznej, a tym samym na zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Więcej...

Efektywność energetyczna urządzeń elektrycznych w wybranych aspektach prawnych i konstrukcyjnych

12Efektywność energetyczna obejmuje wiele dziedzin funkcjonowania m.in. obiektów budowlanych, urządzeń elektrycznych czy elektronicznych. Jedną z nich jest oszczędne zużywanie energii na potrzeby gospodarstwa domowego, produkcji czy usług.

Przyczyn, dla których we współczesnym świecie stawia się na efektywność energetyczną jest wiele. Przede wszystkim zwraca się uwagę na obniżenie kosztów eksploatacji obiektów budowlanych czy kosztów produkcji. O zmniejszeniu zużycia energii mówi się w kontekście ograniczania emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń.

Więcej...

Efektywność energetyczna urządzeń AGD

30Wybierając sprzęt AGD, należy zwrócić uwagę, na umieszczoną na nim etykietę opisującą jego klasę energetyczną. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia tym jest ono bardziej energooszczędne, a zatem będziemy mogli więcej zaoszczędzić podczas jego użytkowania.

Unia Europejska wprowadziła 20 grudnia 2010 r. nową etykietę energetyczną, na której klasy energetyczne przedstawiane są w postaci kolorowych pasków. Ponadto dotychczasową klasyfikację rozszerzono i dodano trzy nowe klasy oznaczone jako: A+, A++ i A+++.

Więcej...

Ustawa o charakterystyce energetycznej budynków. Stanowisko MIR, dyrektywy unijne i realia

Spróbujmy krótko przybliżyć stanowisko Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju (MIR) w sprawie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i ocenić, jak ma się ono do odpowiednich dyrektyw unijnych oraz rzeczywistego zużycia energii przez budynki wznoszone na „użytek własny".

32

Zarówno na stronie internetowej MIR, jak i w uzasadnieniu projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków [7] można znaleźć informację, że budynek wznoszony przez samego właściciela na jego własne potrzeby nie musi mieć świadectwa energetycznego.

Więcej...

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem