Od redakcji 12/2020

okladka EL 2020 intW jednym ze swoich biuletynów CIOP-PIB zamieścił ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Poszczególne etapy oceny ryzyka zawodowego, w którym narażenie na patogeny nie jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracą oraz planowanie działań dla jego ograniczenia, można przeprowadzić z wykorzystaniem ramowej listy kontrolnej przygotowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w uzgodnieniu z Państwową Inspekcją Pracy, która jest dostępna na stronie www.ciop.pl. Znajdują się tam również komunikaty dotyczące środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Więcej…

Nowe systemy radiowe Radioline bazujące na technologii Trusted Wireless 2.0

Większość z nas posiada więcej niż jedną parę butów. Oprócz butów sportowych mamy na przykład eleganckie buty do tańca, buty do pracy w ogrodzie czy buty na wycieczki piesze poza miasto. Do tego parę butów do codziennego użytku, tak więc przeciętny Kowalski ma kilka par butów o określonych właściwościach przeznaczonych na określone okazje. Podobna zasada obowiązuje w przypadku różnych przemysłowych technologii radiowych dostępnych na rynku.

System Radioline firmy PHOENIX CONTACT

Nowy system radiowy Radioline firmy PHOENIX CONTACT wypełnia lukę pomiędzy standardami WirelessHART, Bluetooth i WLAN. Jako system zaprojektowany specjalnie do transmisji danych drogą radiową w rozległych aplikacjach infrastrukturalnych, system Radioline cechują właściwości, których brakuje jego poprzednikom. Bluetooth charakteryzuje się wysoką odpornością na obciążenia elektromagnetyczne obecne w aplikacjach przemysłowych. Jednak umożliwia on tworzenie tylko niewielkich sieci obejmujących maksymalnie siedem urządzeń podrzędnych połączonych punkt-punkt lub w strukturach gwiaździstych, przy odległościach nie przekraczających 150 metrów.

WLAN wykorzystuje DSSS (Direct Sequence Spread Spectrum) do przesyłania danych w paśmie o określonej częstotliwości. Jednak przy założeniu ograniczeń w zakresie 2,4 GHz, bez wzajemnych zakłóceń, równolegle mogą być obsługiwane maksymalnie tylko trzy systemy WLAN. Standard radiowy wspiera roaming pomiędzy różnymi punktami dostępowymi, umożliwiając pracę mobilnym aplikacjom Ethernetu, które muszą mieć zasięg około 100 metrów.

System WirelessHART stworzono z myślą o zasilanej akumulatorem komunikacji I/O w instalacjach procesowych. Mając na uwadze ograniczenie zużycia energii, zazwyczaj wybiera się rzadkie odświeżanie. WirelessHART umożliwia utworzenie sieci do 254 urządzeń i transmisję danych na odległość do 3000 metrów. Możliwe jest tworzenie wielu struktur w sieci, od połączeń punkt-punkt, do złożonych sieci kratowych Mesh.

Proste uruchomienie
W przeciwieństwie do wcześniejszych rozwiązań, system radiowy Radioline bazujący na technologii Trusted Wireless 2.0, powstał specjalnie z myślą o radiowej wymianie danych w rozległych systemach infrastrukturalnych. Informacje pochodzące z czujników i urządzeń wykonawczych, jak również dane, mogą być przesyłane przez system Radioline na duże odległości (zastosowanie w rozległych aplikacjach). Rozwiązanie to znajduje szerokie zastosowanie w zakładach uzdatniania wody oraz oczyszczalniach ścieków, cementowniach, elektrowniach, systemach taśmowych, jak również w technologii procesowej. Projektując urządzenia radiowe, firma PHOENIX CONTACT korzystała z ponaddziesięcioletniego doświadczenia przy doskonaleniu poprzedniej linii urządzeń.

Szczególnie ważne było zapewnienie prostego uruchomienia systemu. W tym celu podzespoły radiowe są fabrycznie skonfigurowane, dzięki czemu użytkownicy muszą tylko ustawić jeden adres dla każdej stacji radiowej przekręcając żółte pokrętło. Adres „01" konfiguruje moduł jako nadrzędny, a urządzenia z adresami od „02" do „99" automatycznie mają przypisane funkcje wzmacniacz/urządzenie podrzędne

 

(...)

 

Mgr inż. Jens Offensand, menadżer produktu, PHOENIX CONTACT ELECTRONICS GmbH, Bad Pyrmont
Mgr inż. Kamil Wachowicz, manager produktu Phoenix Contact Sp. z o.o., Polska

Pełna wersja artykułu w EI 4/2015 do zakupu na portalu www.e-czasopismo.pl oraz www.magazyn-online.com

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem