Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Artykuły

Systemy załączania rezerwy

8Pozwalają na automatyczne przełączanie źródła zasilania energią elektryczną z podstawowego na rezerwowe. Zastosowanie układów tego typu obejmuje przemysł, obiekty użyteczności publicznej, szpitale oraz inne miejsca, gdzie wymaga się ciągłości zasilania.

Układy samoczynnego załączania rezerwy (SZR) odpowiadają za zapewnienie ciągłości zasilania kluczowych odbiorników energii elektrycznej. W szczególności realizowane jest przełączenie zasilania pomiędzy źródłem energii podstawowym a rezerwowym.

Więcej...

Systemy sterowania oświetleniem

Philips CityTouchSystemy sterowania oświetleniem zapewniają nie tylko odpowiednie warunki świetlne w pomieszczeniach i określonych strefach budynku, lecz także racjonalnie niskie zużycie energii. Umożliwia to obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Dzięki tym zaletom zainteresowanie systemami sterowania oświetleniem staje się z każdym rokiem coraz większe.

Szacuje się, że w typowym budynku użytkowym energia zużywana na oświetlenie stanowi ok. 40% rocznych kosztów energii elektrycznej – zatem jest o co walczyć.

Więcej...

Charakterystyka stacji średnich napięć

6Stacje średnich napięć stanowią węzły dystrybucyjnej sieci elektroenergetycznej SN i mają istotne znaczenie dla funkcjonowania lokalnych systemów elektroenergetycznych.

Obejmują zarówno stacje SN/nn, jak i stacje SN/SN. Te pierwsze są stacjami o napięciu 6, 10, 15, 20 lub 30 kV służącymi do rozdziału energii elektrycznej oraz do zasilania sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia. Stosuje się je do zasilania: osiedli mieszkaniowych w miastach, parków i terenów rekreacyjnych, osiedli podmiejskich i wsi, placów budów, zakładów przemysłowych i warsztatów rzemieślniczych. Te drugie oprócz rozdziału energii służą do transformacji z jednego poziomu napięcia średniego na drugi, np. 20 kV/6 kV, 20 kV/10 kV, 15 kV/6 kV [2].

Więcej...

Jak podłączyć wideodomofon IP i sterować elektrozaczepem?

BW dzisiejszych czasach inwestorzy domów jednorodzinnych często decydują się na rozwiązania zapewniające poziom komfortu na miarę XXI wieku. Jednym z takich elementów jest widedomofon (bramofon) zainstalowany najczęściej przy furtce posesji. Skutecznie wyparł on standardowe dla gości rozwiązanie w postaci przycisku połączonego z dzwonkiem, który choć skuteczny, to funkcjonalnością nie grzeszy.

Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego domofonu, to na rynku jest w czym wybierać. Bramofony możemy podzielić na dwie grupy: dedykowane i rozwiązania IP. Co to oznacza?

Więcej...

Generatory prądotwórcze

HondaSą niezależnym źródłem zasilania dla różnego rodzaju odbiorników. Mają szerokie zastosowanie m.in. w budownictwie, podczas prac remontowo-budowlanych, w warsztatach i służą głównie do zasilania elektronarzędzi. Można je spotkać również na placach budowy, gdzie zasilają oprawy oświetleniowe.

Więcej...

Praca na wysokości w pobliżu linii wysokiego napięcia

Zdjcie elektroenergetyczne malePraca na wysokości w pobliżu linii wysokiego napięcia

Prace na wysokości w obrębie linii i urządzeń elektroenergetycznych należą do szczególnie niebezpiecznych. Porażenie prądem jest w tym przypadku jednym z najczęstszych powodów śmiertelnych wypadków. Jakich zasad należy przestrzegać, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa?

Osoby obsługujące podesty ruchome i ładowarki teleskopowe w pobliżu przewodów i urządzeń elektrycznych są narażone na wiele niebezpieczeństw. Do wypadku może dojść, gdy instalacja maszyn do pracy na wysokości nie jest odpowiednio konserwowana lub gdy pojawią się błędy w operowaniu maszynami prowadzące do zetknięcia się z przewodem pod napięciem, a nawet jego zerwaniem.

Więcej...

Ochrona przed zwarciem łukowym

zwarcie lukoweKażdego roku w Europie dochodzi do ok. 2 mln pożarów, w wyniku których ginie blisko 4000 osób, 70 000 odnosi obrażenia, a łączna wartość szkód majątkowych wynosi 126 mld euro. Blisko jedna czwarta tych pożarów jest spowodowana wystąpieniem zwarcia łukowego i można by było im zapobiec, instalując odpowiednie urządzenie wykrywające. Niemniej jednak zagrożenia związane z pożarami elektrycznymi są często bagatelizowane i w związku z tym, pożary te nie są odpowiednio ograniczane.

Więcej...

Rynek magazynowania energii na stałej wznoszącej

domGlobalny wzrost popularności OZE przekłada się na rosnącą wartość bateryjnego rynku magazynowania energii. Dziś szacowany jest na ok. 2 mld USD i wciąż się rozwija.

Od kilku lat trwa nieprzerwany boom na instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii. Kolejne gminy oraz miasta decydują się zainwestować w tą gałąź gospodarki. Przybywa również gospodarstw domowych stawiających na zieloną energię.

Więcej...

Dystrybucja energii w sieciach niskiego napięcia

Eaton ARCON pic 1Wymagania energetyczne budynków komercyjnych i przemysłowych rosną zarówno pod względem ich ilości, jak i złożoności. To sprawia, że infrastruktura elektryczna niskiego napięcia podlega coraz szerszej kontroli pod wieloma względami. Od szpitali po hotele rozdzielnice niskiego napięcia odgrywają istotną rolę w dostarczaniu energii użytkownikom, którzy najbardziej tego potrzebują.

Więcej...

Zwarcia łukowe mogą powodować kosztowne przestoje

7150 SAS White Paper picBadania przeprowadzone przez firmę Eaton szacują, że koszt przestojów produkcyjnych może wynieść 40 000 EUR w ciągu 24 godzin od wystąpienia zwarcia łukowego.

W takich wypadkach należy również wziąć pod uwagę istnienie zagrożenia życia spowodowane początkową eksplozją, potencjalną utratą dobrego wizerunku firmy oraz koszty wymiany podzespołów i części.

Więcej...

Podkategorie

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem