Od redakcji 8/2018

EL 8 2018 INTERNETDrodzy Czytelnicy,

do Waszych rąk oddajemy ostatni w tym roku numer „Elektroinstalatora”. Dziękujemy za zainteresowanie czasopismem i jednocześnie zapraszamy do pozostania z nami w przyszłym roku. W 2019 roku zwiększamy liczbę „Elektroinstalatora" do 10 numerów!

W sezonie zimowym do ochrony gruntu oraz dachu przed śniegiem i lodem przydają się systemy przeciwoblodzeniowe zbudowane na bazie stałooporowych lub samoregulujących przewodów grzejnych.

Więcej…

Artykuły

Odnawialne źródła energii szansą dla Europy

Premiera Atlasu EnergiiSystem oparty na energii odnawialnej jest możliwy, a co najważniejsze także opłacalny. Sektor OZE w Europie zatrudnia już ponad milion ludzi, a podstawą transformacji energetycznej są miasta i obywatele.

To tylko niektóre wnioski, jakie płyną z „Atlasu Energii”, publikacji Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie oraz Instytutu na rzecz Ekorozwoju, którego premiera odbyła się 10 grudnia w katowickim Climate Hub.

Więcej...

Magazyn energii na stadionie

Amsterdam ArenA pic 1Firma Eaton oddała do żytku największy system magazynowania energii dla budynku komercyjnego w Europie, wykorzystującego baterie nowe oraz second-life pochodzące z pojazdów elektrycznych, zainstalowanego na stadionie Johan Cruijff ArenA w Amsterdamie.

Projekt jest wynikiem współpracy kliku firm: Nissan, Eaton, BAM, The Mobility House i Johan Cruijff ArenA, wspieranych przez Amsterdamski Fundusz Klimatyczno-Energetyczny (AKEF) oraz Interreg.

Więcej...

Zalety efektywności energetycznej

plug-672223Według prognoz, w 2050 r. świat będzie zużywał nawet trzy razy więcej energii niż na początku obecnej dekady. Również w Polsce zapotrzebowanie na kilowaty mocy rośnie i co roku bite są jego kolejne rekordy. W sytuacji gdy popyt na energię dogania – i coraz częściej przegania – jej podaż, coraz większe znaczenie mają nie tylko kolejne źródła energii, lecz także efektywne nią zarządzenie – nie tylko dla budżetu domowego czy firmowego, lecz także dla bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Więcej...

Sposób na oszczędne oświetlenie gmin

Bezpieczne-miasto-image3W obliczu rosnących cen energii firma Signify działająca w branży oświetleniowej udostępnia rozwiązania, które mogą pomóc samorządom ograniczyć do 70% koszty związane z oświetleniem drogowym i ulicznym.

Jesień to czas zakupów energii na następny rok przez jednostki samorządu terytorialnego, tymczasem rok 2018 przyniósł rekordowo wysokie ceny na Towarowej Giełdzie Energii. Wzrosły one na rynku hurtowym nawet o 80% za część obrotową w stosunku do roku poprzedniego.

Więcej...

System diagnostyczny dla rozdzielnic

EA000580 - Diagnostic systemFirma Eaton uruchomiła pierwszy system diagnostyczny, który zapewnia stały monitoring temperatury w krytycznych obszarach rozdzielnic. Pomaga to zmniejszyć ryzyko przestojów instalacji poprzez ciągłe monitorowanie temperatury istotnych elementów systemu oraz generowanie powiadomień alarmowych w przypadku zbliżającego się przeciążenia systemu.

System analizuje zachowanie w różnych warunkach pracy, generując cenne informacje na temat wydajności rozdzielnicy. Korzystając z tych informacji, aktualizacje systemu mogą być wdrażane przy znacznie mniejszym ryzyku. System diagnostyczny jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów systemów dystrybucji energii – w szczególności dla rozdzielnic przewodzących duże prądy, umieszczonych na zewnątrz lub w kontenerach oraz dla zakładów, w których przewiduje się rozbudowę lub zmiany.

System diagnostyczny składa się z autonomicznych czujników temperatury, które są umieszczane w krytycznych punktach pól rozdzielnicy i bezprzewodowo przesyłają odczyt temperatury do kontrolera co 10 min. Dane są następnie przechowywane w kontrolerze i w razie potrzeby mogą być wyświetlane graficznie lub wywoływane do szczegółowej analizy. Kontroler wykorzystuje specjalne oprogramowanie sprzętowe do wyświetlania charakterystyki termicznej rozdzielnicy. Można go łatwo podłączyć do systemów SCADA. Funkcje diagnostyczne obejmują np. kontrolę parametrów oraz generowanie analiz trendów. W przypadku przekroczenia ustalonych wcześniej progów generowane jest powiadomienie alarmowe i zostaje ono wysyłane do stacji monitorującej.

– Przegrzanie jest jednym z największych zagrożeń stwarzanych przez rozdzielnice. Inteligentny monitoring temperatury w szafie rozdzielczej nie tylko zmniejsza potencjalne zagrożenia dla personelu i sprzętu, ale także obniża długoterminowe koszty eksploatacji – wyjaśnia Bernhard Gegenbauer, product line manager w firmie Eaton. – Nowy system diagnostyczny daje znaczne korzyści w porównaniu z dotychczasowym rozwiązaniem rynkowym wykorzystującym termografię. Przede wszystkim dlatego, że zapewnia ciągły monitoring i wykrywanie ukrytych lub trudno dostępnych miejsc w szafie, jest w stanie zaoferować znacznie dokładniejszy obraz zachowania termicznego systemów rozdzielnic. Po drugie, funkcje diagnostyczne i alarmowe zapewniają lepsze zarządzanie ryzykiem. Inwestycja w ten innowacyjny system diagnostyczny zwraca się w krótkim czasie.

Autonomiczne czujniki temperatury stosowane w systemie diagnostycznym mogą być łatwo montowane na szynach zbiorczych lub złączach w celu samodzielnego zasilania w energię poprzez pole elektromagnetyczne szyny. Technologia ta może zapewnić pomiar temperatury i transfer danych przy użyciu zaledwie 50 A prądu. System jest całkowicie bezobsługowy i idealnie nadaje się do miejsc takich jak przedziały szyn zbiorczych, które podczas pracy są niedostępne.

Zmierzone wartości są niezawodnie i bezprzewodowo przesyłane w paśmie 2,4 GHz, zgodnie z normą IEE 802.15.4, bezpośrednio do systemu sterowania lub do kontrolera opartego na systemie Linux. Bezprzewodowe przesyłanie danych pomiędzy wieloma polami minimalizuje koszty instalacji i konfiguracji. Ponadto przedział szyny zbiorczej jest pozbawiony potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić podczas stosowania konwencjonalnego oprzewodowania czujników. Ponieważ każdy czujnik jest adresowalny oddzielnie, obsługiwana jest bezpośrednia implementacja w systemach SCADA.

Źródło: Eaton

 

Ochrona ludzi i maszyn przed prądem różnicowym

31589 SG49712 CMYK HRWłaściwy wybór urządzenia różnicowoprądowego zapewnia bezpieczeństwo, prawidłowy czas pracy oraz rentowność maszyny.

Technologia wciąż się rozwija, a producenci maszyn muszą projektować takie produkty, aby produkcja ich klientów mogła odbywać się szybciej, wydajniej i przy niższych kosztach. Cykle życia produktu stają się krótsze, stawiając konstruktorom maszyn wymogi projektowania i tworzenia niezwykle wyrafinowanych maszyn. Eksport sprzętu jest złożoną kwestią, ponieważ normy elektryczne często różnią się w zależności od kraju.

Więcej...

4. Rewolucja Przemysłowa ze Schneider Electric

22Fabryka Schneider Electric w Le Vaudreuil we Francji została ogłoszona jednym z najlepszych na świecie zaawansowanych zakładów przemysłowych, wyznaczających nowe trendy w sektorze. Wyróżnione fabryki wykorzystują technologie Czwartej Rewolucji Przemysłowej w swojej produkcji.

Więcej...

Przemysł 4.0 – podstawa produkcji przyszłości

8Przemysł 4.0 stał się kluczowym, choć niełatwym do osiągnięcia celem branży produkcyjnej. Producenci muszą stawić czoła oczekiwaniom klientów, które rosną szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, a także presji wynikającej z ciągłej niepewności rynkowej. Stąd też na drodze do nowej epoki w sektorze produkcji stawiają na transformację cyfrową. Od większej wydajności operacyjnej po głębszą wiedzę o klientach i szybsze wprowadzanie na rynek nowych produktów – Przemysł 4.0 ma wesprzeć producentów w zaspokojeniu potrzeb przyszłości.

Więcej...

Systemy załączania rezerwy

8Pozwalają na automatyczne przełączanie źródła zasilania energią elektryczną z podstawowego na rezerwowe. Zastosowanie układów tego typu obejmuje przemysł, obiekty użyteczności publicznej, szpitale oraz inne miejsca, gdzie wymaga się ciągłości zasilania.

Układy samoczynnego załączania rezerwy (SZR) odpowiadają za zapewnienie ciągłości zasilania kluczowych odbiorników energii elektrycznej. W szczególności realizowane jest przełączenie zasilania pomiędzy źródłem energii podstawowym a rezerwowym.

Więcej...

Systemy sterowania oświetleniem

Philips CityTouchSystemy sterowania oświetleniem zapewniają nie tylko odpowiednie warunki świetlne w pomieszczeniach i określonych strefach budynku, lecz także racjonalnie niskie zużycie energii. Umożliwia to obniżenie kosztów eksploatacji budynku. Dzięki tym zaletom zainteresowanie systemami sterowania oświetleniem staje się z każdym rokiem coraz większe.

Szacuje się, że w typowym budynku użytkowym energia zużywana na oświetlenie stanowi ok. 40% rocznych kosztów energii elektrycznej – zatem jest o co walczyć.

Więcej...

Podkategorie

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem