Od redakcji 12/2020

okladka EL 2020 intW jednym ze swoich biuletynów CIOP-PIB zamieścił ocenę ryzyka zawodowego związanego z narażeniem na wirus SARS-CoV-2 w miejscu pracy. Poszczególne etapy oceny ryzyka zawodowego, w którym narażenie na patogeny nie jest bezpośrednio związane z wykonywaną pracą oraz planowanie działań dla jego ograniczenia, można przeprowadzić z wykorzystaniem ramowej listy kontrolnej przygotowanej przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w uzgodnieniu z Państwową Inspekcją Pracy, która jest dostępna na stronie www.ciop.pl. Znajdują się tam również komunikaty dotyczące środków ochrony indywidualnej i zbiorowej przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2.

Więcej…

Od redakcji 6/2020

ELektroinstalator6 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Skutki epidemii koronawirusa nie ominęły energetyki: spada zapotrzebowanie na energię elektryczną – średnio o ponad 7%, zmniejsza się też zużycie paliw. Średnia cena energii elektrycznej na rynku krótkoterminowym zmniejszyła się o jedną czwartą. Mimo że energia tanieje pojawiają się problemy z niewypłacalnością odbiorców, które mogą wpłynąć także na małych, niezależnych sprzedawców energii. Firmy energetyczne sygnalizują problemy z realizacją inwestycji zarówno konwencjonalnych, jak i związanych z odnawialnymi źródłami energii.

Z powodu pandemii realizacja nowych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych może się w tym roku opóźnić. Co więcej, w kolejnych latach można się spodziewać zmniejszania inwestycji w OZE. Można oczekiwać, że rządy państw będą przeznaczać znaczne środki publiczne na ratowanie gospodarki. Konieczne są strategiczne decyzje, które inwestycje powinny otrzymać wsparcie. Do takich obszarów, oprócz bezpieczeństwa zdrowotnego, edukacji społecznej, digitalizacji, należy innowacyjność gospodarki oraz nowoczesna infrastruktura. Wsparcie powinna otrzymać energetyka, ale tylko taka, która będzie skokiem do przodu, a więc zdigitalizowana, zdecentralizowana i zdekarbonizowana.

W bieżącym wydaniu czasopisma chciałbym szczególnej uwadze polecić artykuł poświęcony badaniu bezpieczeństwa elektrycznych urządzeń medycznych w oparciu o normę PN-EN 62353, a przygotowany przez firmę Merserwis. Istnieje wiele typów elektrycznych urządzeń medycznych, które muszą być regularnie testowane w celu zapewnienia ich użytkownikom bezpieczeństwa oraz niezawodności. Testowanie tych urządzeń wchodzi w zakres rutynowych badań, ponieważ mają one częsty, bezpośredni kontakt z częściami ciała pacjenta oraz personelem medycznym, co skutkuje podwyższonym ryzykiem porażenia prądem elektrycznym. Oględziny, pomiary ciągłości połączeń uziemiających, rezystancji izolacji i prądu upływu – to kolejne kroki podczas testowania urządzeń medycznych.

Kolejny artykuł o tematyce medycznej w kontekście bezpieczeństwa elektrycznego w szpitalach dotyczy modułów kontrolno-zasilających w sieci IT. Autorka kontynuuje temat rozpoczęty w numerze kwietniowym, poświęcony ogólnym zasadom projektowania instalacji elektrycznej w budynkach szpitalnych, klinikach i innych obiektach medycznych. W bieżącym artykule przybliża zagadnienia związane z projektowaniem instalacji w pomieszczeniach grupy II, a także opisuje szczegółowe zasady ochrony szpitalnej instalacji elektrycznej w układzie IT.

Fotowoltaika jest skutecznym sposobem pozyskiwania energii ze słońca, a tym samym obniżenia rachunków za prąd elektryczny. Aby inwestycja w panele PV była opłacalna i efektywna, musi zostać odpowiednio przygotowana. Firma TAURON opracowała darmowy e-book „Fotowoltaika dla domu”. Poradnik zawiera odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, m.in. o opłacalność fotowoltaiki. Można się z niego dowiedzieć m.in. jak dobrać moc instalacji, gdyż jej przeszacowanie lub niedoszacowanie może znacząco wpłynąć na okres zwrotu inwestycji, jak dobrać moduły PV, czego wymagać od ekipy montującej panele.

Z kolei z artykułu w bieżącym numerze czasopisma o przyłączaniu mikroinstalacji PV do sieci Czytelnik dowie się, co to jest mikroinstalacja, kto może zostać prosumentem, a kto wytwórcą energii w mikroinstalacji oraz jakie są formalności, żeby przyłączyć mikroinstalację do sieci operatora systemu dystrybucyjnego i efektywnie produkować w niej energię.

Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem