Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

Więcej…

Od redakcji 2/2018

I okladkaSzanowni Państwo,

W dniu 18 lutego br. obchodziliśmy Dzień Baterii. Urządzenia do magazynowania energii elektrycznej pokonały w swym rozwoju długą drogę. Począwszy od starożytnych narzędzi dla złotników, poprzez zasilanie podzespołów samochodów, na aparaturze medycznej skończywszy.

W 1980 r. amerykański fizyk John Goodenough skonstruował nowy typ ogniwa. Jego projekt zakładał użycie litu jako materiału na katodę, a węgla na anodę. Mniejsza masa i rozmiary takich baterii umożliwiły rozwój mobilnych urządzeń elektronicznych. Dziś większość smartfonów, laptopów, kamer, narzędzi ogrodowych, a nawet pojazdów korzysta z tego rozwiązania.
Zapraszam do lektury drugiego zeszytu „Elektroinstalatora”. Poruszamy w nim kilka ciekawych zagadnień.

Współczesne mikromaszyny współpracują ze sterownikami elektronicznymi i przestają być postrzegane jako pełniące podstawową funkcję w układzie napędowym. Coraz częściej główną rolę zaczynają odgrywać elementy wykonawcze sterowane z mikroprocesorowego sterownika. Parametry układu napędowego składającego się ze sterownika oraz mikromaszyny mogą być zupełnie różne od parametrów uzyskanych tylko przy pomocy maszyny. Spectrum zastosowań mikrosilników jest bardzo duże, a w bieżącym zeszycie koncentrujemy się na elektromaszynowych elementach automatyki.

Serwonapędy to układy wykonawcze pracujące w pętli zamkniętej sprzężenia zwrotnego, składające się z silnika, sterownika oraz enkodera. Napędy te charakteryzują się wysoką sprawnością, która pozostaje stała w dużym zakresie obciążenia, mogą też osiągać duże przyspieszenie kątowe wirnika. Odznaczają się również dobrymi właściwościami dynamicznymi i regulacyjnymi, gdyż dla silników z magnesami trwałymi właściwa jest szybka reakcja na polecenia układu sterowania wynikająca z stosunkowo małego momentu bezwładności. Koszt eksploatacji tego rodzaju silników jest niski ze względu na brak mechanicznych szczotek, a także wydłużone okresy smarowania łożysk.

Trudno dziś sobie wyobrazić funkcjonowanie przedsiębiorstwa produkcyjnego, które nie stosowałoby oprogramowania do wspomagania procesów produkcyjnych oraz systemów wspierających zarządzanie. Zalicza się do nich systemy umożliwiające zarządzanie cyklem życia produktów, systemy zarządzania produkcją, komputerowe wspomaganie procesów wytwarzania, systemy wspierające zarządzanie firmą, systemy wspomagające proces zarządzania łańcuchem dostaw, systemy informatyczne wspierające utrzymanie ruchu w firmach produkcyjnych, oprogramowanie do symulowania i wizualizowania procesów przemysłowych, w tym montażu.

BMS to zintegrowany system do zarządzania budynkiem. Steruje wszystkimi funkcjami technicznymi: zasilaniem, sterowaniem energią elektryczną, komfortem. Główną korzyścią BMS jest nadzorowanie i zarządzanie wszystkimi urządzeniami w budynku za pomocą centralnej jednostki sterującej oraz zdalny dostęp za pomocą urządzeń mobilnych. Rozwiązania BMS pozwalają zaoszczędzić koszty zużycia energii poprzez zoptymalizowaną regulację ogrzewania, klimatyzacji, wentylacji, urządzeń elektrycznych i oświetlenia.

Tomasz Charążka

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem