Od redakcji 5/2018

Ei5 I oklW dniu 8 kwietnia 2008 r. miała miejsce jedna z największych w naszym kraju awarii energetycznych. W wyniku silnych wiatrów i opadów śniegu uszkodzone zostały linie elektroenergetyczne zasilające aglomerację szczecińską, wskutek czego ponad 0,5 mln mieszkańców zostało pozbawionych energii elektrycznej.

Więcej…

Od redakcji 4/2018

Ei4 I oklSzanowni Państwo,

zachęcam do sięgnięcia po 4 zeszyt „Elektroinstalatora”. Przygotowaliśmy w nim wiele ciekawych informacji.

Najtańszym sposobem przesyłu energii elektrycznej jest budowa napowietrznych linii przesyłowych z wykorzystaniem przewodów roboczych gołych (nieizolowanych).

Obecnie w Polsce eksploatowanych jest ponad 50 tys. km linii napowietrznych wysokich napięć, ponad 230 tys. km linii średnich napięć i ponad 280 tys. km linii niskich napięć. Sieci niskiego napięcia (do 1 kV) są przeznaczone głównie do dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców końcowych liniami napowietrznymi lub kablowymi w układzie sieci TN-C lub TT. Na chwilę obecną (7 maja 2018 r.) nie ma aktualnej Polskiej Normy dla linii do 1 kV, a jedynym źródłem wiedzy pozostaje wycofana norma z 1998 r., ponieważ tylko ona zawiera wytyczne dla linii do 1 kV z gołymi przewodami. Odsyłam Czytelników do artykułu mgr inż. Janusza Strzyżewskiego poświęconego temu zagadnieniu.

Elektryczne łączniki stycznikowe, zwane stycznikami, uważane są za podstawową grupę aparatów łączeniowych niskiego napięcia. Zbliżoną do nich budowę i zastosowanie mają przekaźniki, choć występują między nimi różnice. Styczniki i rozłączniki są elementem służącym do łączenia obwodów prądami roboczymi i jałowymi, ale nie są przystosowane do wyłączania prądów zwarciowych. Ważną grupę aparatury zabezpieczającej tworzą wyłączniki nadmiarowo-prądowe (nadprądowe). Po więcej informacji o aparaturze łączeniowo-zabezpieczającej niskiego napięcia odsyłam do artykułu Damiana Żabickiego.

W normie PN-EN 61643-11 opisano urządzenia do ochrony przed skutkami bezpośredniego i pośredniego oddziaływania pioruna, lub innych przepięć przejściowych, przewidziane do instalowania w sieciach elektroenergetycznych i układach napięcia przemiennego 50/60 Hz o napięciu znamionowym do 1000 V (wartości skutecznej). W swoim artykule mgr inż. Mieczysław Ludwików przedstawia nieścisłości normy PN-EN 61643-11, która wprowadza zapisy mogące spowodować nieprecyzyjne i nieprzejrzyste dla odbiorców oznaczanie ograniczników przepięć. W efekcie norma ta może doprowadzić do napływu produktów, które wprowadzają w błąd niczego niepodejrzewających użytkowników. Więcej informacji w przytoczonym artykule.

Oświetlenie zewnętrzne posesji często jest traktowane po macoszemu. A przecież istnieje kilka możliwości, aby sterowanie zewnętrznym oświetleniem było wygodne, funkcjonalne i dopasowane do potrzeb domowników. W swoim artykule inż. Radek Jachym prezentuje kilka praktycznych rozwiązań i przykładów układów sterowania oświetleniem. Polecam.

Planując prace inwestor chce znać szacunkowe koszty ich wykonania, jednak na etapie planowania często nie jest wstanie podać żadnych szczegółów. Wielu elektroinstalatorów w swojej pracy nadal posługuje się określeniem „punkt”, mimo od dawna stosowanej w instalacjach elektrycznych jednostki miary zwanej wypustem. W wydawanych już w latach 80. katalogach nakładów znajdowały się rozdziały poświęcone wypustom; rozróżniano wypusty oświetleniowe, wypusty gniazd wtykowych i sygnalizacyjne. O tym, jak przygotować wstępny kosztorys prac elektroinstalacyjnych oraz skąd wziął się wygodny „przelicznik punktowy” wyjaśnia mgr inż. Andrzej Englert.

Życzę miłej lektury.

Tomasz Charążka

Wyszukiwarka

like Newsletter!

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem