Od redakcji 2/2024

el 2 2024  okl internetSzanowni Państwo,

Luty zdominowały dwa ważne wydarzenia dla branży elektroinstalacyjnej i OZE – 31. Targi ŚWIATŁO, 21. Targi ELEKTROTECHNIKA oraz 26. Targi ENEX. Targi ŚWIATŁO i ELEKTROTECHNIKA to ważna platforma kontaktów B2B w Polsce. W tym roku zaprezentowały się na nich 263 firmy. Swoje produkty i rozwiązania zaprezentowali wystawcy z: Bułgarii, Chin, Czech, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Ukrainy oraz Włoch. Z kolei od ponad 25 lat kieleckie Targi ENEX przyciągają firmy mocno stawiające na rozwój branży energetycznej.

Więcej…

Energetyka

Eesti Energia wchodzi na szwedzki rynek energii elektrycznej

Eesti energiaNajwiększy wytwórca energii elektrycznej w krajach bałtyckich – Eesti Energia – rozpoczyna sprzedaż energii elektrycznej w Szwecji za pośrednictwem spółki Enefit.

Oferta kierowana do gospodarstw domowych i przedsiębiorstw będzie opierać się na rozwiązaniach cyfrowych oraz prostych i elastycznych umowach usprawniających zarządzanie zużyciem energii elektrycznej. Szwecja jest szóstym rynkiem w Europie, na którym Eesti Energia sprzedaje energię elektryczną.

Więcej...

W DSR nadchodzi wiosna

linie-wysokiego-napiecia-sxc1W 2017 roku Polskie Siecie Elektroenergetyczne (PSE) uruchomiły pierwszą edycję programu DSR. Jej bilans wypada pozytywnie. Ten rok może być jednak o wiele lepszy. Poza drugą edycją programu PSE, startuje rynek mocy.

DSR (ang. Demand Side Response) to metoda zmniejszania zapotrzebowania na moc w czasie krytycznego obciążenia systemu energetycznego. Ten mechanizm finansowy oferuje wynagrodzenie odbiorcom, którzy zobowiążą się na wezwanie operatora systemu przesyłowego czasowo ograniczyć zużycie energii.

Więcej...

Pilotażowa instalacja na Bemowie

awarieInnogy Stoen Operator uruchomiła na Bemowie pierwszą w Warszawie stację SN/nn z dodatkowym, innowacyjnym układem podtrzymania zasilania automatyki urządzeń pracujących w sieci, wyposażonym w superkondensatory. 

Nie dopłacimy do części OZE

Nie doplacimy do zrodelW 2018 r. odbiorcy energii elektrycznej nie poniosą żadnych kosztów na rzecz odnawialnych źródeł energii (OZE), które weszły do nowego systemu wsparcia.

 

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wyznaczył poziom doliczanej do rachunków opłaty OZE na 0 zł. Wysokość opłaty na kolejny rok ustala prezes URE. W 2016 r. opłata wyniosła 2,51 zł/MWh, a w 2017 r. wzrosła do 3,70 zł/MWh.

 

Pierwsze aukcje dla OZE w nowym systemie odbyły się pod koniec 2016 r., a rozliczenia zaczęły się w marcu br. Liczba instalacji, które znalazły się w nowym systemie na razie jest niewielka, co oznacza, że i wypłaty wsparcia nie są duże. Natomiast wpływy są znacząco większe.

 

Od 1 lipca 2016 r. do 20 listopada 2017 r. z opłaty OZE wpłynęło 491 mln 363 tys. 342 zł. Natomiast od początku rozliczeń, czyli od 1 marca 2017 r. do 20 listopada br. zarządca rozliczeń wypłacił 22 mln 121 tys. 774,72 zł.

 

Źródło: URE

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem