Od redakcji 5/2021

Szanowni Państwo,

okladka EL 5 2021 intZ roku na rok rośnie efektywność energetyczna opraw, w których źródłem światła są diody elektroluminescencyjne (LED). Wiodąca pozycja LED na rynku oświetleniowym wynika m.in. z jej wysokiego potencjału rozwojowego, przy czym wydajność energetyczna opraw diodowych nieustannie przekracza dotychczasowe granice. Powstające innowacje są coraz bardziej kompatybilne z systemami sterowania.

Więcej…

Od redakcji 5/2020

ELektroinstalator5 2020 okl internet1Szanowni Państwo,

Łazienki i prysznice to obszary wysokiego ryzyka, dlatego wymagane środki ostrożności są odpowiednio rygorystyczne, a przepisy surowsze niż te dotyczące większości innych pomieszczeń. Środki ostrożności stosowane w łazienkach są oparte na: wytyczeniu stref, w których umieszczenie sprzętu elektrycznego jest ograniczone lub zabronione, ścisłym przestrzeganiu wymagań określonych dla każdej strefy, ustanowieniu połączenia ekwipotencjalnego między wszystkimi zewnętrznymi częściami metalowymi w danych strefach.

Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji, a więc pomieszczeń wyposażonych w wannę lub natrysk zawiera polskojęzyczna norma PN-HD 60364-7-701:2010 (wcześniej PN-HD 60364-7- 701:2007 wers. angielska), w której pojawiło się wiele istotnych zmian w stosunku do angielskojęzycznej wersji normy PN-IEC 60364-7-701:1999. Odsyłam do artykułu, w którym znajdą Państwo główne wymagania dotyczące projektowania instalacji elektrycznych w łaziankach.

Współczesne sieci dostępowe mają za zadanie umożliwić użytkownikowi końcowemu korzystanie ze wszystkich, na dziś znanych, usług komunikacyjnych (telewizja pakietowa wysokiej rozdzielczości HDTV, szybka transmisja danych, komunikacja głosowa). Wymaganiom tym, są w stanie sprostać jedynie sieci budowane w oparciu o światłowód. Nie występują w nich bowiem takie problemy, jak ograniczony zasięg i niewielka przepustowość, będące codziennością w sieciach miedzianych. Sieć optyczna może być budowana w oparciu o tradycyjny Ethernet lub jako pasywna sieć optyczna PON (ang. Passive Optical Networks). Ethernet jest siecią o architekturze punkt-punkt, od centrali do klienta sygnał prowadzony jest jednym lub dwoma dedykowanymi włóknami. W przypadku pasywnej sieci optycznej sygnał rozchodzi się jednym włóknem optycznym i dzielony jest za pomocą pasywnego splitera optycznego na 32, 64 lub 128 klientów.

U progu wkraczania technologii 5G na polski rynek wielu dostawców usług szerokopasmowych obawia się o sens inwestowania w światłowodowe sieci dostępowe. Zanim jednak powstanie sprawnie działająca sieć 5G musi powstać dobrze rozwinięta infrastruktura światłowodowa, w tym FTTH (ang. fiber to the home – światłowód do domu). W artykule na temat FTTH autor przedstawia charakterystykę szerokopasmowego Internetu dla domu z wykorzystaniem włókna światłowodowego.

Instalacja fotowoltaiczna, jak każda instalacja elektryczna, może być źródłem pożaru. Dlatego tak ważne jest zaprojektowanie jej przy uwzględnieniu konstrukcji budynku i jego warunków ochrony przeciwpożarowej, a także staranność wykonania instalacji oraz regularność przeprowadzanych przeglądów i napraw. W przypadku instalacji PV ryzyko wystąpienia pożaru jest związane głównie z uszkodzeniami mechanicznymi i błędami wykonawczymi. Mając na względzie szerzenie wiedzy i dobrych praktyk, Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV opracowało „Fotowoltaiczny dekalog dobrych praktyk. 10 zasad bezpiecznej instalacji PV ppoż.”. To 10 zasad, których należy przestrzegać, aby instalacja była bezpieczna. Polecam Państwa uwadze artykuł na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz błędów projektowych, montażowych i eksploatacyjnych występujących w instalacjach fotowoltaicznych.

Miłej lektury.

Tomasz Charążka – redaktor naczelny

Wyszukiwarka

like Nowości!

quote Na skróty

like Najczęściej czytane!

like Polecamy!

ewydanie

konf bpoz 160x222

 

like Newsletter!

Znajdź nas na facebooku!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem